Chez Bruno VIP Catering

Profesyonel ekibimiz

2009 Senesinden beri Bruno ve takım arkadaşları bulaşık departmanından ütü departmanına ve aralarındaki tüm departmanlara kadar (Mutfak, Hazırlık Mutfağı ve Pastane ekibi, saha Şefleri ve mutfak yardımcıları, garsonlarımız, baş garsonlarımız, sürücülerimiz, depo kontrol sorumlularımız, depolama ve paketleme ekibimiz, muhasebe ve satış departmanımız) birbirini çok iyi tanıyan profesyonel ekibi ile hizmet vermektedir.

Takımımızı iş başında görmek iyi koreografi edilmişmiş bir orkestrayı çalarken seyretmek gibidir... İyi zamanlama en temel prensibimizdir, ekibimiz tüm organizasyonlarda başlama saatinden en az bir saat evvel hazırdır, bu bize tüm detayları kontrol etmek ve son takım toplantımız için gerekli zamanı tanır.

Herkez birkaç tabak, mutfak malzemesi ve dışarıdan sipariş ettiği yemeklerle catering yaptığını idda edebilir, iyi bir Catering şirketinin kalbi ve ruhu, onu en iyi yapan profesyonellerden oluşmuş olmasıdır.
Kurucu ve Baş Şef olarak tüm takım arkadaşlarımlara gurur duyar ve onları en zor koşullarda bile gösterdiği performanslarından dolayı tebrik ederim.

Bruno Van Damme

Our Team

Since 2009 Bruno and his team have been working as a close group from the dishwashing department , to the ironing department and all what we can find in between ( kitchen , prep kitchen , patisserie , the infield Chefs and kitchen aids , the waiters , Head waiters , drivers , stock control , warehouse and packaging , accounting and sales ) Everybody knows each other and work together closely as real professionals.

To see the team at work is like seeing a well orchestrated choreography at play …
Time is always of the essence … every organisation we are at least an hour early ready to start … This gives us time to run over every detail and have a last team meeting …

Everybody can buy a bunch of plates , cutlery and equipment , order some outsourced meals and call it a catering company …
The hart and soul of a good catering company is the team behind it …

I as the owner and Chief Executive Chef I am very proud of all our team members , Congratulations to all of them for their hard work and endurance …

Bruno Van Damme